ŞİFREMİ UNUTTUM   |   RUMUZUMU UNUTTUM
Yılın Arkadaşlık Sitesi
Webrazzi Ödülleri

Karadeniz Evlilik

Hayallerinde hep bir Karadeniz düğünü mü var? Karadeniz evlilik sitesine üye olup, hayallerini gerçeğe dönüştürebilirsin.

Yılın Arkadaşlık Sitesi
Webrazzi Ödülleri

Karadeniz Evlilik

Hayallerinde hep bir Karadeniz düğünü mü var? Karadeniz evlilik sitesine üye olup, hayallerini gerçeğe dönüştürebilirsin.

1/2
 
  YA DA  

Karadenizli olarak hangi şehirde yaşarsan yaşa Karadeniz evlilik geleneklerine göre mi bir düğün hayal ediyorsun? Bunu gerçekleştirebileceğini söylersek ne düşünürsün peki? Çevrende daha önce senin benzer karaktere sahip birilerini bulamamış olman seni hayal kırıklığına uğratmasın. Karadeniz evlilik sitesi sayesinde mutluluğu sen de tadacaksın. İzmir'de yaşıyor olsan bile Karadenizliler gibi bir düğün yapabilirsin. Önemli olan seninle aynı şekilde düşünen insanla hayatını birleştirmeye karar vermek.

Karadeniz Düğünleri
Nişan gününden bir gün önce okuyucu vasıtasıyla mahalle ve köy halkı nişan merasimine davet edilir.
Kız evine gelen davetliler ikramla karşılanır. Nişan gösterme ve yazdırma işi bittikten sonra kız ve oğlan sahipleri ve üç mutemet kimse tarafından kızın ayrıca ifadesi alınır ve bir odaya çekilerek mahallesinin veya köyün insanına Dini nikah kestirilir. Dini nikahtan sonra şeker veya baldan yapılan şerbetten ikram edilir.
Resmi nikah merasimi yapıldıktan sonra düğün hazırlıklarına başlanır. Düğünler genellikle pazartesi öğleden sonra başlar Cuma günü akşamına kadar sürer. Misafirler nişanda olduğu gibi okuyucu vasıtasıyla davet edilirler. Misafirler genellikle düğün müddetince oğlan evinden yer içerler. Bunun için düğüne gelenler bil hassa köylerde bulgur, yağ vs. yiyecekler getirirler. Düğünün ikinci günü alayla kız evine kınacı gidilir. Üçüncü günü geline hamam yapılır. Dördüncü günü damat tıraşı ve damadın hamama götürülmesi yapılır. Gelin oğlan evine götürülür. Güveyi Yatsı Namazının cami de veya köy odasında cemaatle kılındıktan sonra sağdıcı ve arkadaşları tarafından evine götürülür. Cuma günü temizlik ve yemeği müteakip damat sağdıç evine gider. Akşama kadar eve uğramaz. Bu gün gelin görmeye gidilir.

Hayal ettiğin düğünü İzmir'de yapmak zorunda kalsan bilse tüm geleneksel adetleri yerine getirebilirsin. Sadece bunu istemen yeterli. Aşkı bulamıyorsan, izin ver o seni bulsun.

Rumuz hatırlatma

Rumuzunuzu e-posta adresinize göndereceğiz. Lütfen kayıt olurken verdiğiniz e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.

GÖNDER

Şifre hatırlatma

Şifrenizi e-posta adresinize göndereceğiz. Lütfen rumuzunuzu veya kayıt olurken verdiğiniz e-posta adresinizi yazıp, gönder butonuna basın.

GÖNDER