ŞİFREMİ UNUTTUM   |   RUMUZUMU UNUTTUM
Yılın Arkadaşlık Sitesi
Webrazzi Ödülleri

Süryani evlilik

Yetiştirildiğin inancın ve kültürün devam etmesini istiyorsan ve Süryani evlilik gelenekleri ile hayatını birleştirmek istiyorsan, Süryani evlilik siteleri ile mutluluğu yakalayabilirsin.

Yılın Arkadaşlık Sitesi
Webrazzi Ödülleri

Süryani evlilik

Yetiştirildiğin inancın ve kültürün devam etmesini istiyorsan ve Süryani evlilik gelenekleri ile hayatını birleştirmek istiyorsan, Süryani evlilik siteleri ile mutluluğu yakalayabilirsin.

1/2
 
  YA DA  

Hayatımın kadını veya erkeği diyebileceğin o insanı mı arıyorsun? Ancak çevrende bu sıfatı kullanabileceğin birisini bulamadın mı? Peki ya günümüzde artık herkes tarafından kullanılan internet sayesinde hayatının aşkını bulmaya ne dersin? Arkadaşlık ve evlilik siteleri seni hep beklediğin ama bir türlü bulamadığın doğru insanla karşılaştırmak için bekliyor. Yapman gereken sadece üye olmak ve sohbete başlamak. izmir.net'e üye olak ise tamamen ücretsizdir. Üye olduktan sonra profiline Süryani evlilik yapmak istediğini belirtebilir bu sayede diğer üyelerde senin hayalinin ne olduğunu rahatça anlayabilirler.

Süryanilerde Evlilik
İnançlarıyla ön plana çıkmış birçok toplumda olduğu gibi Süryanilerde de evlilik kurumunun temelini, din oluşturmaktadır. Ancak inançla birlikte bölgesel yapı ve geleneklerde evlilik kurumunun şekillenmesinde önemli bir etkiye sahiptir. 19. yüzyılda Mardin Süryanilerinde evlilik evlenecek taraflardan çok ailelerin karar ve rızasıyla gerçekleşmekteydi.
Beşik kertmesi ve görücüusulü Süryani evliliklerinde sık rastlanan durumlardı. Nişandan sonra nikâh ve düğün törenleri kilisede yapılmaktadır. Belli bir süre nişanlı kalan çiftlere medeni nikâh kıyıldıktan sonra dini nikâh kıyılmaktadır. Düğün günü belirlendikten sonra bütün cemaatin katılımıyla büyük bir nikâh töreni yapılmakta, kilisede kutsal evlilik bağı için gereken nasihat edilip kadın ve erkeğe görevleri anlatılmaktadır. Süryanilerde evlendikten sonra boşanma yoktur. Düğünün Pazar günü olması şart olmakla birlikte ancak mazeretli bir durum olduğunda diğer günlerde de yapılabilmektedir. Çarşamba ve Cuma günleri İsa Mesih çarmıha gerildiği için, o günler hüzünlü olduğundan ve oruçlu tutulduğundan bu günlerde düğün olmaz. Eskiden düğünler evlerde yapılır, kızın babası veya abisi gelini damada teslim ederdi. Günümüzde ise damat ve gelin kilisede bir araya gelir nikâhtan sonra da beraber evlerine gitmek üzere kiliseden ayrılırlar. Süryanilerde geline Müslümanlardaki gibi kırmızı kuşak bağlama olayı yoktur. Düğün öncesi çeyiz sergileme âdeti yoktur. Kına gecesi Cumartesi'yi
Pazar'a bağlayan gece yapılır. Geçmişte önce dini nikâh daha sonra resmi nikâhın yapılması önemliydi ancak günümüzde tam tersi uygulanmaktadır.

Rumuz hatırlatma

Rumuzunuzu e-posta adresinize göndereceğiz. Lütfen kayıt olurken verdiğiniz e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.

GÖNDER

Şifre hatırlatma

Şifrenizi e-posta adresinize göndereceğiz. Lütfen rumuzunuzu veya kayıt olurken verdiğiniz e-posta adresinizi yazıp, gönder butonuna basın.

GÖNDER